محل دفن

وفات خدیجه علیها السلام

خدیجه در سن ۶۵ سالگی در ماه رمضان سال دهم بعثت در خارج ازشعب ابوطالب جان به جان آفرین تسلیم کرد . پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم شخصا خدیجه را غسل داد ، حنوط کرد و با همان پارچه ای که جبرئیل از طرف خداوند عزوجل برای خدیجه آورده بود ، کفن کرد . رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شخصا درون قبر رفت ، سپس خدیجه را در خاک نهاد وآنگاه سنگ لحد را در جای خویش استوار ساخت . او بر خدیجه اشک می ریخت ، دعا می کرد و برایش آمرزش می طلبید . آرامگاه خدیجه درگورستان مکه در «حجون واقع است . رحلت خدیجه برای پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم مصیبتی بزرگ بود ; زیرا خدیجه یاور پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود و به احترام او بسیاری به حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم احترام می گذاشتند و از آزار وی خودداری می کردند .
۲۲- سیری در زندگانی ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها
مشخصات کتاب
سرشناسه:سیری در زندگانی ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها،۱۳۸۸
عنوان و نام پدیدآور:سیری در زندگانی ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها/ مهدی آقابابائی
ناشر چاپی : مهدی آقابابائی
مشخصات نشر دیجیتالی:اصفهان:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان ۱۳۸۸٫
مشخصات ظاهری:نرم افزار تلفن همراه ، رایانه و کتاب
موضوع:
مقدمه
مؤلف:مهدی آقابابایی
بسم الله الرحمن الرحیم
بی شک مطالعه و تحقیق در سیره برگزیدگان الهی، وسیلهای برای آشنائی با نظام ارزشهای معتبر و مورد قبول است زیرا که شخصیت آنان برای اهل ایمان به عنوان الگو و نمونۀ رفتاری پذیرفته شده است.
حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها را باید از این دست شخصیتهای نمونه دانست چرا که آن والاگوهر در مکتب اهل بیتعلیهم السلام از جایگاهی بس بلند برخوردار است و به گواهی رسول الله صلی الله علیه و آله یکی از چهار زن برگزیدۀ جهان میباشد.
ایشان از جملۀ بزرگترین حامیان نشر دیانت اسلام بود و در این راه هیچ کوششی را فرو نگذاشت. وجود شریف آن بانو به اندازهای مهم و حیاتی بود که پس از در گذشت او و ابوطالب اقامت در مکه برای رسول خدا صلی الله علیه و آلهدشوار آمد و خدا به حضرت فرمان داد که از مکه خارج شو که دیگر تو را در آنجا یاوری نیست.[۱]
کتابی که در پیش رو دارید تلاشی اندک است در بارۀ قسمتهائی از زندگانی بانوی اسلام، نخستین حامی پیامبر، سرچشمۀ کوثر ام المؤمنین حضرت خدیجهی کبری سلام الله علیها و پاسخ به شبهاتی دربارهی زندگانی حضرت خدیجه سلام الله علیها میباشد که انشاء الله مورد توجه خداوند تبارک وتعالی و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام واقع گردد و مورد قبول خوانندگان گرامی قرار گیرد ما را از دعای خیر خویش محروم نسازید.
مهدی آقابابایی
حوزه علمیّه اصفهان
ماه رمضان المبارک ۱۴۳۱ه. ق
مرداد ماه ۱۳۸۹ شمسی
برگرفته از کتاب بانک کتب و مقالات حضرت خدیجه کبری علیها السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *