اخلاق و فضائل

فضائل خدیجه علیهاالسلام – بصیرت ژرف

فضائل خدیجه علیهاالسلام – بصیرت ژرف

از بالاترین فضائل خدیجه کبرى این است که از اندیشه بلند و فکر عمیق و بصیرت ژرف برخوردار بود؛ مخصوصاً عقل عملى او در اوج خود قرار داشت. این امر را مى‏توان از انتخاب پیامبر اکرم به عنوان شوهر آینده و شایسته خود از بین آن همه خواستگاران پولدار و تاجر فهمید. او در چهره و رفتار محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله آینده درخشان و ممتاز او را مى‏دید، به همین جهت راز پیشنهاد ازدواج با محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله را (قبل از بعثت) چنین بیان مى‏کند: «یَابْنَ عَمّ! اِنّى قَدْ رَغِبْتُ فِیکَ لِقِرابَتِکَ مِنّى وَ شَرَفِکَ فى قَوْمِکَ وَ اَمانَتِکَ عِنْدَهُمْ وَ حُسْنِ خُلْقِکَ وَ صِدْقِ حَدِیثِکَ؛(۱) اى پسر عمو! من به خاطر خویشاوندى‏ات با من، و شرف و امانتدارى‏ات در میان قوم خود، و به جهت اخلاق نیک و راستگویى‏ات، به تو تمایل پیدا کردم.» جملات فوق به خوبى نشان مى‏دهد که محبت و ارادت این بانو به پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله براساس عشق مجازى و محبت شهوانى نبوده، بلکه بر اثر معرفت و شناخت عمیقى بوده است که از شخصیت محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله داشت. اما افرادى که چنین بصیرتى نداشتند، از جمله گروهى از زنان قریش سخت خدیجه را مورد ملامت و سرزنش قرار دادند، تا آنجا که گفتند: «او با این همه حشمت و شوکت با یتیم ابو طالب که جوانى فقیر است تن به ازدواج داد. چه ننگ بزرگى.»
خدیجه که انتخابش از سر شناخت و معرفت بود، محکم و قرص بر انتخاب خویش پاى فشرد و در جواب سخنان ناشى از جهالت و بى خبرى آنها گفت: «اى زنان! شنیده‏ام شوهران شما [و خودتان] در مورد ازدواج من با محمد خرده گرفته‏اید و عیب جویى مى‏کنید، من از خود شما مى‏پرسم آیا در میان شما، فردى مانند محمد وجود دارد؟ آیا در شام و مکه و اطراف آن شخصیتى به سان ایشان در فضائل و اخلاق نیک سراغ دارید؟ من به خاطر این ویژگیها با او ازدواج کردم و چیزهایى از او دیده‏ام که بسیار عالى است.(۲)»
گذشت زمان، پیروزیهاى پى در پى پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله ، گسترش اسلام، و فرزندانى که از خدیجه به یادگار ماند، از جمله فاطمه زهرا علیهاالسلام که یازده امام معصوم از نسل اوست، بر انتخاب زیباى خدیجه و بصیرت ژرف او تحسین گفت ؛ هر چند خود شاهد ثمرات انتخاب شایسته خویش نبود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *