اخلاق و فضائل

سخاوت و انفاق بى بدیل حضرت خدیجه (س)

سخاوت و انفاق بى بدیل حضرت خدیجه (س)

ثروت خدیجه در آن دوران زبانزد خاص و عام بود. ثروت این بانوى کاردان و عاقله به قدرى زیاد بود که مالداران درجه یک قریش چون «ابو جهل» و «عقبه بن ابى معیط» در نزد او ناچیز به شمار مى‏رفتند. مورخان ثروت خدیجه را بدین ترتیب شمرده‏اند:
۱٫ هزاران شتر که اموال تجارتى او را حمل مى‏کردند.
۲٫ قبه‏اى از حریر سبز با طنابهاى ابریشمى بر بام خانه‏اش افراشته بود. این امر نمایانگر ثروت فراوان او بود و فقرا نیز از روى این علامت براى استعانت و کمک مراجعه مى‏کردند.
۳٫ چهار صد غلام و کنیز که خدمات ارجاعى او را انجام مى‏دادند.
پس از ازدواج با پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله ، خدیجه تمامى این ثروت را در اختیار رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏و‏آله قرار داد و عرض کرد: «اَلْبَیْتُ بَیْتُکَ وَ اَنَا اَمَتُکَ؛ خانه (من) خانه تو،و من هم کنیز تو هستم.»
ورقه بن نوفل، عموى خدیجه، بعد از این قضیه کنار کعبه آمد و بین زمزم و مقام ابراهیم ایستاد و با صداى بلند گفت: «اى عرب! بدانید که خدیجه شما را شاهد مى‏گیرد که خود همه ثروتش را از غلامان و کنیزان، املاک، دامها، مهریه و هدایایش را به محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله بخشیده است و همه آنها هدیه‏اى است که محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله آن را پذیرفته است و این کار خدیجه به خاطر علاقه و محبت او به محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله است. شما در این باره گواه باشید و گواهى دهید.»
و پیامبر اکرم نیز از این اموال براى پیش برد اسلام و اهداف آن نهایت استفاده را برد. به همین جهت خود آن حضرت فرمود: «هیچ ثروتى، هرگز مانند ثروت خدیجه به من سود نرساند.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *